Samojed

Samojedskaja sabaka

SREDNJE
VELIKI
PAS
VISINA
53 cm
  /  
57 cm
Ženka (cm)
  /  
Mužjak (cm)
TEŽINA
17 - 25 kg
  /  
20 - 32 kg
Ženka (cm)
  /  
Mužjak (cm)

Samojed pripada skupini pasa primitivnog tipa (pratipa). Klasa je radna. Iz milja se naziva i"nasmješeni Sammy" upravo zbog njegova karakterističnog osmijeha.
Mužjak je dug 57 cm (a težak od 20 do 32,5 kg), a ženka 53 cm (doseže težinu od17 do 25 kg); odstupanja od 3 cm su dopuštena.

Vanjska dlaka mu je gruba i strši,dok je poddlaka gusta i mekana; boja je bijela, kremasta ili bijela s oznakama boje biskvita.

Druga obilježja su mu široka glava, bademaste oči, dugački, bogato odlakani rep koji nosi preko leđa i debele uši - polukružne na vrhu i ne previše velike.

Prosječan životni vijek samojeda jeod 12 do 16 godina. Odgoj je dug proces i treba ga započeti što ranije. Vježbe moraju biti pune promjena jer iste naredbe dovode do izražavanja njegove tvrdoglavosti. U ranoj mladosti ga treba naučiti na mačke i druge domaće životinje. Prema drugim psima znaju biti povremeno dominantni. Iz tog razloga je važna socijalizacija s ostalim životinjama.

Samojed je izvanredna pasmina psa koja će kod svakoga čovjeka izmamiti osmijeh. Vrlo je druželjubiva i društvena.Povezana je s ljudima. Greška je staviti ovu pasminu na lanac i stalno držati u dvorištu.
Po prirodi nisu agresivni i vole društvo drugih životinja, ali ako nisu pravilno socijalizirani i svaki dan im ne omogućite duge i aktivne šetnje vaš samojed mogao bi napadati druge pse (pogotovo mužjaci mužjake), trčati za mačkama, pticama, biciklistima i svime što se kreće, a čest slučaj je da zanemareni samojedi koji žive u kući s dvorištem (bez da dobivaju dovoljno aktivnosti) često bježe od kuće (kopanjem rupa ispod ograde).  
Također, riječ je o glasnim psima koji često laju, a nezadovoljstvo što ste ih ostavili same kod kuće iskazivat će tužnim zavijanjem.

 

Zemlja podrijetla je Rusija,Zapadni Sibir. Izvorni naziv je Samojedskaja sabaka. Pasmina je dobila ime po plemenu Samojed koje se iz centralne Azije naselilo na području Sibira gdje su se bavili uzgojem sobova, a pse su koristili za čuvanje i nadgledanje iste. 
Povremeno su s ljudima išli u lov, a za razliku od primjerice tipičnih pasa za vuču poput haskija i malamuta, samojedi su saonice vukli u iznimnim situacijama. 

Legenda kaže (za što nema dokaza) kako je samojed prva pasmina na svijetu s kojom je čovjek dijelio šator i to navodno kako bi svojim tijelima grijali kako odrasle, tako i djecu.

U Englesku je stigao posredstvom Kilburna Scotta.Pripadnici toze su rašireni po cijelom svijetu.Istraživači Ernest Shackleton i Fridtjof Nansen suih koristili pri ekspedicijama na Sjeverni pol.

Zdravstvene tegobe koje se mogu javiti kod samojeda uključuju displaziju kukova, progresivnu atrofiju (PRA), te bolesti srca, dijabetes ihipotireozu.

Zapamtite, kad ste doveli štene kući,vaš je zadatak da ga zaštitite od najčešćeg zdravstvenog problema – debljine. Umjerena težina najbolji je način očuvanja zdravlja i produljenja života.

POVEZani članci
Uskoro članci vezani za ovu pasminu