ridgeback rodezijski gonič stariji pas

Kako njegovati starijeg psa

Gospodin u godinama

Naši četvoronožni prijatelji stare puno brže od nas, ali kao i nama, kada prijeđu određene godine, treba dodatna njega i pažnja. Životni vijek psa ovisi o njegovoj veličini i rasi. Poznato je da veliki psi žive znatno kraće od malih, pa se postavlja logično pitanje kako da znamo kada pas prelazi u seniore? Psi se smatraju seniorima kada uđu u posljednjih 25% svog životnog vijeka (primjer: pas prosječnog životnog vijeka od 10 godina, postaje senior sa 7, 5 godina starosti). Da bi vaš pas uživao u zrelim godinama:

1. Preventivno vodite psa kod veterinara

Pobrinite se da starijeg psa češće vodite kod veterinara na preventivne preglede. Mnogi veterinari preporučuju kontrole dva puta godišnje, čak iako pas nema ozbiljnijih zdravstvenih problema. Preventivni i temeljan fizički pregled može otkriti bolesti u ranom stadiju, koje se lakše i brže liječe ako se reagira na vrijeme. Ako primjetite da je vaš ljubimac mrzovoljan, po cijeli dan spava i odbija hranu zakažite pregled. Možda je riječ o najobičnijoj zubobolji, ali svakako treba provjeriti.

2. Prepoznajte znake starenja

Pored očiglednih znakova starenja, kao što su sijede dlake oko njuške i drugim dijelovima tijela, primjetit ćete i promjene u ponašanju vašeg psa. Imajte strpljenja i prihvatite činjenicu da se vaš ljubimac ne može više tako brzo popeti uz stepenice, ne drži korak sa drugim mlađim psima u parku i ne reagira na svaku vašu zapovijed. Iako vam se može učiniti da pas postaje neposlušan istina je potpuno drugačija. S godinama njihov vid slabi (katarakta, glaukom), sluh i njuh također, pa ovo mogu biti razlozi zašto pas nije odreagirao kako ste do sada navikli. Prilagodite se potrebama psa i smanjite kriterije, jer seniorima treba mirniji tempo života.

SliČNI Članci

3. Reducirajte fizičku aktivnost

Budite svjesni da stariji psi često boluju od artritisa i drugih zdravstvenih problema i da ne mogu više trčati i skakati kao kad su bili mlađi. To ne znači da treba izbaciti sve aktivnosti već da ih treba smanjiti. Šetajte psa nekoliko puta tijekom dana, ali neka to budu kraće rute. Ne puštajte ga da jurca sa ostalim psima jer se može povrijediti. Lopticu ili granu bacite bliže njemu dok se igrate. Ako primjetite da se pas teško penje na namještaj na kojem spava, postavite mu nekoliko stepenica ili rampu kako ne bi trpio bolove. Preko klizavih podova stavite tepih ili prostirku da bi pas imao oslonac. Ako vaš ljubimac ne može više uskočiti u automobil, unesite ga ili postavite rampu.

4. Promjenite režim prehrane

Kako pas stari tako se mijenjaju i dijetetske potrebe, pa prehranu treba prilagoditi. Neki su psi u starosti skloni debljanju pa je hrana za manje aktivne pse pravi izbor za njih. Drugi pak mogu gubiti na težini pa hranu treba kalorijski pojačati. Unos mesa treba smanjiti, a povećati sadržaj vlakana radi lakšeg i bržeg probavljanja. Bolji proizvođači u ponudi imaju hranu za ljubimce koja je primjerena uzrastu. Treba izabrati onu sa više vlakana, bogatu antioksidansima sa oznakom 7+ (za pse starije od 7 godina). Veterinar vam također može pomoći izabrati odgovarajući režim prehrane na osnovu individualnih nutritivnih potreba vašeg psa. Tvrde poslastice i nagradice zamjenite mekšim, a granule prelijte juhom ili jogurtom kako bi bile mekše za žvakanje i jelo, naročito psima koji imaju problema sa zubima.

5. Neka mjesto za spavanje bude udobno

Krevet ili mjesto na kojem pas spava treba biti lako dostupno, bez skakanja i penjanja. Stariji psi više spavaju i odmaraju nego kad su bili mlađi, pa krevet treba biti što udobniji i mekši. Stavite im dodatnu deku ili nekoliko ručnika, a neka mjesto za odmor bude prostrano. Na tržištu čak postoje i posebni ortopedski kreveti za starije pse, koji griju i vibriraju što poboljšava cirkulaciju i smanjuje ukočenost – savršeno za pse sa artritisom.

JOŠ SliČNIH Članaka